Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

4yaş öfke nöbeti

Soru
26 görüntülenme
0

Merhaba. 4 yaşında bir kız çocuğum var. Çok anlayışlı akıllı bir çocuk. Bu sene kreşe başladı. İsteyerek ve severek girmek istedi. Ama Bi kaç gün ağlayarak gştmek istemediğini beni özlediğini söyledi. Öğrwtmeni taviz vermeyin getirin dediği için okula devamlılığını sağladık. Ve sonrasında okula severek devam etti. Kendi isteyerek gidiyor Bi sıkıntısı yoktu. Bi gece uykusundan uyandı ve çığlık çığlığa ağlamaya başladı. Bizi yanında istemedi çok öfkeliydi. Bu 10-15 dk civarı sürdü ve uyudu. Sabah uyandığında gece ki halinden eser yoktu. Bizden özür diledi okuluna gştti ve okuldan çok neşeli döndü. Eve geldikten sonra akşam üstü kardeşiyle oyun hamuru kavgası yaptı. Ve tekrar sinir krizi geçirmeye başladı. Çığlık çığlığa bagırıp kendini odaya kapatmaya çalıştı bize vurdu asla bizim sesimizi dahi duymak istemedi. Kendini yerden yere attı tokasono çıkardı saçını dağıttı. Aşırı fazla Bi öfke sinir haliydi. Bu 30 dk sürdü. Sonra sakinleşip uyudu. Bir kaç saat sonra uykusundan uyanıp yine Bi sinir krizi geçirdi. Aynı bağırmalrar vurmalar buda 15 dk civarı sürdü.şuan çok iyi sakin. Ama biz korku içindeyiz 

Merhaba
Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Sorunuzun cevabı: Okul öncesi dönem dediğimiz 3-5 yaş arasında kızgınlıklar kolayca öfke nöbetine dönebilir, çocuk saldırgan tavırlar sergileyebilir. Kendilerini ifade etmekte çektikleri güçlük, farklı düşüncelerin olabileceğini anlamakta zorluk, paylaşmayı henüz öğrenmemiş olma bu dönemdeki öfke nöbetlerinin temel sebebidir. İnsanlara vurma, itme, ısırma şiddet uygulama, eşyalara kırıp dökme, parçalama şeklinde zarar verme, hakaret ve küfür gibi kötü sözler söyleme ve saçını yolma, elbiselerini yırtma, yüzünü tırmalama gibi kendine zarar verme eylemleri öfkenin patolojik dışa vurumudur. O esnada dediğini yaparak ikincil kazanç elde etmesine ve öfke nöbetini pekiştirmesine meydan vermeyin. Ebeveynler olarak kararlı ve tutarlı olmalısınız. Nasihatlarınız, ders vermeye çalışmanız bir işe yaramayacaktır. Cocuğunuzun düşünce yapısındaki irrasyonel inanış dediğimiz düşünce kalıplarını değiştirmeniz gerekir. Onun yerine işlevsel sağlıklı düşünce kalıpları gelmeli. Bunun için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Klinik Psikolog
Merve Cansu Çavuş

Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
Skype adresi: Albellis_TR

Telefonumuz: 0 212 327 0233

Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

https://www.sorularlapsikolojim.com/tek-seanslik-terapi/

Cevaplandı 0
Bilge 2 sene 1 Cevap 242 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com