arkadaşımın sorunları var ne yapmalıyım

Soru

Liseye gidiyorum ve 3 senedir yakın olduğum bir arkadaşım var burcu 2 sene önce böyle değildi bu sene böyle olmaya başladı çünkü yazın bazı sorunlar yaşamış erkek arkadaşı ile cinsel ilişkiye girmiş ve bunu ailesi öğrenmiş. Ailesi tarafından baskı uygulanmış. Burcu bu olaydan sonra baskılara dayanamayıp kendine zarar vermeye başlamış bunu da ailesi görmüş ve işler daha kötü olmuş daha kısıtlanmış dışarı çıkmasına bile izin verilmemiş. Okul başladığında burcu ilk başlarda iyiydi en azından bize iyi gözüküyordu ama okul ortalarına doğru sinir krizleri geçirmeye başladı, kendine bu kez daha fazla zarar vermeye başladı arkadaşları ile sorunlar yaşadı saçlarını kesti şuan çok kötü durumda ve sürekli bir bunalım halimde değil dengesiz bir şekilde okulda bazen gülerken 2 dakika sonra suratını asabiliyor veya ağlayabiliyor. Biz arkadaşları olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çünkü artık günden güne bizim de psikolojimiz bozulmaya başladı.Yardım edebilir misiniz ?

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Arkadaşınız hiç vakit kaybetmeden bir psikiyatriste gitmeli. Eğer istemiyorsa mutlaka bir şekilde onu ikna edin. Zor bir dönemden geçtiği çok belli. Yaşadıkları onda travma etkisi yaratmış gibi gözüküyor.  Ona karşı olabildiğince anlayışlı davranmalısınız, onu hayata bağlayacak sevdiği şeyleri birlikte yapmaya çalışın hayattan tekrar zevk almaya başlamalı. Psikiyatrist muhtemelen ilaç verecektir. Fakat aynı zamanda bir psikologtan terapi desteğide almalı.

   

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak