Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Bebeğim ve ben

Soru
0 görüntülenme
0

İyi akşamlar. Sıkıntıda olduğum Bi konu var. Bebeğim 2 yaşını 3 ay geçti. Şu dönemde Bi çok davranışı 2 yaş sendromuna uyuyo. mümkün olduğunca sabırlı olmaya çalışıyorum ancak bazen nasıl tepki vereceğimi şaşırıyorum. En basiti oyuncaklarını bir türlü toplayamıyorum. Hep sen topla diyo. Teşvik etmeye çalışıyorum hadi annecim birlikte toplayalım sonra şarkı dinleyelim vs Bi çok şey demiyorum. İnatla toplamıyo bende bu sefer inat ediyorum illa toplasın sorumluluk alsın diye ama öfkelenir bağırmaya başlıyorum. Zorla ağlasada toplattırıyorum. Bazen yinede toplamazsa çöpe atarım diyorum ve toplamadığı için atıyorumda. Geçen gün masal kitabına bakarken hiç bir kızgın ifade olmamasına rağmen her sayfada resimlere annesi çoçuğa kızmış diyerek cevap verdi. Çok üzülüyorum ve kendimi çok kötü hissediyorum. Ne yapim o toplamasın ya da söylediğimi yapmasın bende tamam mı diyim. Kafam çok karışık. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Merhaba
Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarıdan ulaşabilirsiniz.

Sorunuzun cevabı: 2-3 yaş donemi aileler için genelde zor aşılan ve oldukça sabır gerektiren bir süreçtir.

Bu dönem içerisinde çocuğunuzla inatlaşmayın. Karşılıklı inatlaşmalar, onu öfkelendirecektir. Ama henüz öfkesini kontrol edebilecek olgunluğa henüz sahip olmadığı unutulmayın. Yapmasını istemediğiniz bir davranım ile karşılaştığınızda onu engellemek ya da cezalar vermek de aynı öfke patlamaları ile karşılaşmanıza neden olur. Genelde uzun uzun açıklamaların yapılması gerektiği önerilir ama karşınızda hem muhakeme becerisi tam olarak oluşmamış hem de size tüm konuşma süresince dikkatini odaklamada güçlük çeken iki yaşında bir çocuk var. Bunları göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuzu bu dönemde uyumsuz, iyi yetiştirilmemiş ya da kötü bir çocuk olarak tanımlamaktan kaçının. 3 yaş sonrasında yavaş yavaş size ve koymuş olduğunuz kurallara uyum sağlayabilecek gelişim düzeyine sahip olacaktır.

Çocuğunuz içinde bulunduğu yaş dönegelişim dönemini çok iyi tanımalısınız, çünkü bazen normal olan davranışlar aileler tarafından problem olarak düşünülebiliyor. Bunu ortadan kaldırmak için uzman kişilerden danışmanlık alabilirsiniz.

 Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
Skype adresi: Albellis_TR

Telefonumuz: 0 212 327 0233

Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

Cevaplandı 0
Ebru 2 sene 1 Cevap 176 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com