Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Benim hastalığım ne ve öneriniz var mı?

Soru
0 görüntülenme
0

Ben 2 yıl önce evlendim ve uyum sorunları yaşadım, annemi, babamı, odamı, evimi çok aradım. evlendiğimin 2. haftası psikiyatriste gittim. gittiğimi bile hayal meyal hatırlıyorum, o kadar kötüydüm. bana cipralex yazdı. kullanmaya başladıktan 1 hafta sonra iyileşmeye başladım, kendime yeni hobiler edindim, yeni evime, evliliğe alıştım. kısacası her şey güzeldi.geçtiğimiz aralık ayında 1,5 senelik kullanımdan sonra azalta azalta bıraktım ilacı.yazları annem yazlığa gidiyor ve koca şehirde tek başıma kalıyorum, içime korkunç bir yalnızlık duygusu çöküyor. yakın arkadaşım var 1 2 tane onlar da uzakta oturduğu için çok yalnızım. annemle aramızdan hiç su sızmaz ve ona aşırı bağımlıyım, bu bana çok zarar veriyor.sürekli aklıma ailemden birinin öleceği geliyor. “bir gün bu olacak, kaçınılmaz son” diyorum kendi kendime, defalarca bunu düşünüyorum. kafamdan atmaya çalışıyorum ama o düşünceler gene gelip beni buluyor. ben de dua ediyorum beni onlarsız bırakmasın diye.bu arada eşimle sorunum yok, onunla aramız iyi. hatta son zamanlarda onun için de “ya ona bir şey olursa” endişesi başladı bende.2 gün önce yazlığa gittik. orada gece uykum kaçtı ve hiç uyumadan sabah oldu. ertesi gün, yani dün benim için kabus gibiydi. sürekli kalbimde çarpıntı, midemde sıkışma, bi heyecan bi telaş hali. gece çok zor uyudum.tahminimce, ilacı bıraktıktan sonra iyi olduğumu zannetmiştim ama aslında bende birikim olmuş. annem de gidince birden patlama yaşadım. 2 gündür sürekli heyecan ve korku içindeyim. sanki panik atak gibiyim. nefes almam zorlaşıyor bazen.lustrale başladım bugün. umarım etkisini görürüm, bir daha da bırakmaya korkucam artık. çünkü küçüklüğümden beri depresyona çok yatkın bir ruhum var. 10 yaşındayken bile ruhumun sıkıldığı geceler olurdu. Benim hastalığım ne ve öneriniz var mı?

(bayan, 26)

Öncelikle ilaçları bırakmak için bir psikiyatriste gitmeniz ve doktor kontrolünde bunu yapmanız gerekir. Aşırı kaygı ve takıntılarınızın olduğu görülüyor, bu noktalarda eğer yaşadıklarınızın derecesi ağır ise mutlaka bir psikolog yardımıyla ve desteği ile devam etmelisiniz. Ayrılmaktan, yalnız kalmaktan ve birçok korkunuzdan bahsettiğiniz için bunların biliş düzeyindeki katastrofileştirme veya dehşetleştirme değerlendirmelerinden kaynaklandığını söyleyebilirim. Biliş yapılarındaki bu değerlendirmeleri değiştirmek yoluyla sorunlarınızı aza indirgeyebilirsiniz. Özetle sorunlarınızın çözümü aslında sizin katastrofik düşünce yapınızın sağlıklı, yapıcı, gerçekçi ve hedef odaklı düşünce yapıları ile değiştirilmesi ile doğru orantılı olarak gerçekleşecektir.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 5 sene 1 Cevap 920 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com