Çaresizlik

Soru

Slm ben boşanmış bir kişiyim. Oğlum hem bende hem de annesinden kalıyor çok sorumsuz. Hep kendi isteği olsun gerisi boş bana hiç bir konuda yardımcı olmuyor dagınık yasamak istiyor hiç karışmayalım, eve geç gelsin ders yapmasın, sadece bilgisayarla oynasın istiyor. Ceza veriyorum ama işlemiyor, arkadaşlarıyla dışarıya çıktığında evi unutuyor para yettiremiyorum lütfen yardımcı olun saygılar

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarıdan ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Boşanma sonrası çocuğun gösterdiği tepkilerden birisi de ebeveynlerine kızma şeklindedir. Boşanma olayı çocuğun sosyal destek sistemini etkileyen bir durumdur. Ebeveynleri boşanan pek çok çocuğun sosyal çevresi değişir. Boşanma sürecinde öfkenin ve düşmanca tutumların sık sık yaşanması çocukta sevilmediği duygusuna sebep olabilir.Çoğu zaman çocuklar boşanma olayından kendilerini sorumlu tutarlar ve suçluluk duygusu geliştirirler. Uzun süreli uyum döneminde olumsuzluklarla karşılaşarak uyumu başaramayan çocuklarda ailesi ile bir arada yaşayan çocuklara göre 2-3 kat daha fazla okuldan atılma, antisosyal ve sorumsuz davranma davranışları görüldüğü belirlenmiştir. Ceza bu noktada işe yarayan bir sistem değildir. Hele birde bahsettiğiniz tutumlara sahip bir çocukta bu onu kendinizden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Onun karşısında değil yanında olmalısınız. Gelişim ozelliklerini, hissetiklerini, düşüncelerini bilmeniz gerekir. Doğru iletişim tekniklerini, çatışma cözme becerilerini kullanmalısınız. Hızlı bir değişim beklemekte hata olur ona zaman tanımalısınız. Atılabilecek en doğru adım ikna edip terapi desteği almasını sağlamak.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak