Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Çökkün ruh hali

Soru
6 görüntülenme
0

Kendimi çok kötü hissediyorum. Hiçbir şeyden mutlu olamıyorum. Ya da beni mutlu edecek hiçbir şey olmuyor hayatta. 26 yaşındayim 2 yıldır ara sıra bu durumları hissediyodum ama son 3 aydır artarak devam eder düzeyde. Geleceğe dair bir beklentim yok. Umudum yok. Beni motive edecek hicbir şey yok. Erkek arkadasım da beni anlamiyor. Yıllardir süren ilişkimi de bitirmek üzereyim cünkü evlilik vs hiçbir şey düşünemiyorum. Büyük bir çökkünlük yaşıyorum sanki bir yakınım ölmüş gibi. Bu durumu bilenler psikoloğa gitmem gerektiğini söylüyorlar ama ben bunun bana bir faydasının dokunacagini ve beni bu durumdan kurtaracağını düşünemiyorum. Maddi olanaklarim da yok zaten. Geçmiste yaptığım bazi hataların pişmanlığını yaşıyorum bunlarda beni yoruyor.

Bu duruma gelmeme sebep olan travmalar da var bunları da biliyorum ve bana yaşatanlardan nefret ediyorum. Büyük bir çökkünlük yaşıyorum sanki. Benim hayatim bitmiş artık. Ömrümü çürütmek geçirmek için yaşıyorum sadece. Bazı günler beynim o kadar dolu oluyor ki sanki örğmcekler beynimin içinde ağ kurmus gibi. Beynimi bedenimden ayırasım geliyor o an..Hiçbir seye odaklanamıyorum.

Üniversite okuyorum ama derslerim çok kötü. Belli bi yerde yada kalabalıkta uzun sure duramıyorum daralıyorum. Dayanamıyorum her şeyi bırakmak istiyorum bazen ama mecburiyetlerim de var ama nereye kadar dayanabileceğimi kestiremiyorum. Konsantrasyonum sıfır ve bu durum beni cok yoruyor.Bazi günler ise enerjimi çekip almış gibiler yataktan çıkasım gelmiyor.Buraya neden yazdığımı da bilmiyorum. İnsanların iyi düşün iyi olsun demesinden de bıktım çünkü cok çabaladım olmuyor. Sanırım ben bu durumdan kurtulamıcam. Ama benim gibi hissedip te kurtulan var mı ve icinde bulunduğum durumu nedir ben sanki bi kafesin içindeyim ve kafes icerisinden çıkamıyorum artık böyle hissediyorum

Merhaba
Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Sorunuzun cevabı: Bu sürecin 2 yıldır devam ettiğini ve 3 aydır artış olduğunu söylüyorsunuz, bu uzun ve müdahale edilmesi gereken bir süre. Bahsettiğiniz belirtiler günlük yaşamınızı işlevsiz hale getirecek, yaşam kalitenizi düşürecek semptomlar. Bu duruma neden olan olayları, travma diye adlandırdığınız bölümleri bilmek gerekiyor. Geçmişte yaşadıklarınızla ilgili suçluluk duymanız bugününüz için bir işe yaramaz.

İnsanı karamsarlığa iten şeyin olayları değerlendirme şekli olduğunu bilmelisiniz. Bunlar kişinin geliştirmiş olduğu hatalı düşüncelerdir. Sizi karamsarlığa iten de bu düşünceler olabilir. Olaylara farklı açılardan da bakabilmek için çaba sarf edin. Bunları bilmeniz sorunlarınızı çözmek için yeterli olmaz, uygulama yapılması ve düşünce çerçevenizin işlevsiz ve sonuca götürmeyen kalıplarından çıkartılması gereklidir. Bu nedenle bir uzman desteği almanızda yarar olacaktır

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
Skype adresi: Albellis_TR

Telefonumuz: 0 212 327 0233

Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

 

Cevaplandı 0
3426 2 sene 1 Cevap 190 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com