Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Duygularda yuzeysellik ve saldırgan davranışlar

Soru
0 görüntülenme
0

Merhabalar ben bayanım. 16 yaşındayım, İstanbul\’da yaşıyorum. Son 1-2 senedir yaşadıklarım ergenliktendir diye düşünüyorum ancak biraz daha farklı bir hâl aldı. Kendimi jiletleme eğilimi gösteriyorum bunu üzüntüden yapmıyorum kan görmek hoşuma gidiyor ve bunu başkalarına yapamadığım için kendime yoneltiyorum sanırım. Herhangi bir pişmanlık duymuyorum. Amacım dikkat çekmek olsaydı gizlemezdim ben gizliyorum.Ve arkadaşlarımla sıkıntılarım oluyor. Sürekli agresif biriyim. İçim kin ve öfke dolu. Mesela arkadaşım yanımda oturuyor ve sebepsizce ondan tiksiniyorum öfkeleniyorum içimden vurmak ve aşgılamak geliyor. Ve zaten kavga edecek yer arayan biriyim kavga ederken eğleniyorum.Arkadaşlarımla kavga ederken de fiziksel siddetti genellikle ben başlatıyorum. Biri beni asagılasa intikam almak istiyorum. Ve bu yüzden müdürün gizli bir şekilde araba boyasını kazımıstım ve bunu cok basarılı yaptım.Tartışma olduğunda tehdit ediyorum karşıdaki kişiyi.Şiddete bile başvurabiliyorum.sorumsuz biriyim.Başkalarının hatalarını da hep onların yüzüne vururum kendi hatama karşılık. Biriyle konuşsam ya da birinden hoşlandıgımı söylesem 1 dk sonra felan kendimi kandırdığımı hissediyorum. Garip bir his. Çünkü içten değilim ve hoşlanamıyorum. O duyguları tam olarak anlamıyorum. İnsanlara çok soğuk görünürüm ve öyle davranırım.Hediye alındığında veya ödülde sevinmem ama üzülmem de.kibir oluşur o an.Duygularım da biraz üzüntü, sıklıkla öfke ,tiksinti ve kin hissederim. Diger duyguları yüzeysel hissederim veya hic hissetmem. Empati kurabilirim ama kişinin duygusunu umursamam.Arkadaşlarımı da aslında sevmem zaten. Arkadaşlarım zaten 2-3 kişi. Zayıf kişilikli olanlara emir veririm. Sosyal ilişkilerim iyi değil. Özet gecmek gerekirse bunları yakınlarıma veya zayıf kisilere yapıyorum.Diğerleri bana çok güvenir yalanlarıma inananlar oluyor çevremde cok saygı gören ve övgü alan biriyim. Çünkü onlara o kişiliği yansıtmıyorum.Neyin doğru neyin yanlış olduğunu biliyorum ama yapıyorum.Aynı zaman da başarısı yüksek biriyim. Kibir, sebepsiz öfke, duyguları yüzeysel hissetme, saldırganlık, kavga, büyük hayaller ve hedeflerim var. Son yıllarda sosyal ilişkilerim bayağı bozuldu ve değiştim. Sonradan gelişen birşey oldu. Ciddi bir durum mu?

Merhaba, yaşınız gereği duygu durum değişikliklerini, ofke ve agresifleği yoğun yaşamanız normal. Ancak sizin anlattığınız durumlar ve kendine zarar verme eğilimi bu durumun otesine geçmiş. Davranış ve düşüncelerinizin altında yatan inanışları bulmanız gerekiyor.  Bu inanışları akılcı olanlarla yer değiştirerek durdurmayı denemelisiniz. Bunu başardığınızda sosyal ilişkilerinizde de düzelme olacağını düsünüyorum. Bir uzmanla yüzyüze görüşüp destek almanızda fayda var.

Konuşma Devam Ediyor 0
RasyonelPsikoloji 5 sene 1 Cevap 119 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com