Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Ellerimi ikide bir yıkamaktan bıktım

Soru
0 görüntülenme
0

18 yaşındayım. Ne zamandır böyleyim bilmiyorum ama 2-3 sene önce bunun bir hastalık olduğunun farkına vardım. Bunun bir çaresi var mı bilmiyorum elbette ilaç tedavisi hipnoz vs şeyler olduğunu biliyorum fakat böyle bir insan bunlarla tam olarak düzelebilir mi onu bilemiyorum. Ben bir yere 3 kere 4 kere ya da 6 kere o zaman içime ne zaman tamam oldu diye rahatlama hissi gelene kadar dokunuyorum artık bıktım. Bir şeyi çok tekrarlamaktan hep bir şeylere gecikiyorum erteliyorum. Ellerimi ikide bir yıkamaktan bıktım bir yere küçücük çarpsa bile yıkamak zorundayım. Film izlerken insanların söylediklerini içimden tekrar etmekten de yoruldum. Aklıma türlü türlü kötü şeyler getirip paranoyak olma hissine kapılmaktan da ve çevremdeki hiç kimsenin yaptığım hareketlerin tıbbi açıklamasını bilmeden benimle dalga geçmelerinden de bıktım. Kendimi biraz da olsa nasıl rahatlatabilirim artık gerçekten kötüye gidiyorum parmaklarım acıyo kasmaktan. Ne düşünmeliyim nasıl düşünmeliyim ne yapmalıyım..

Merhaba. Sizin için hipnoz veya diğer şeyler dediğiniz uygulamalar değil doğrudan psikoterapi almanız yararlı olacaktır. Takıntılarınızdan ve el yıkama davranışlarınızdan kurtulmanızı sağlayacak önemli ve bilimsel kanıtlı uygulamalar vardır. Bunlardan biri maruz bırakma tekniğidir. Bu teknik ile davranışlarınızı kontrollü olarak siz yönlendirmeye başlarsınız. Ancak bir terapist ile yapmanız uygun olacaktır. Öte yandan rahatlama isteğinize karşı durmanızda fayda var. Ne kadar rahatlamak isterseniz takıntılı davranışlarınız da o kadar pekişecektir.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 4 sene 1 Cevap 200 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com