Gaslighting

Soru

Merhabalar. 1.5 yıllık bir ilişkim var ve öğrenciyim. Sevgilimin bana gaslighting uyguladığını fark etmem için çok uzun bir süre geçmesi gerekmiş olacak ki 1.5 yılımı aldı. Bunu sevgilime uygun bir dille anlattım ve kabul etti farkında olmadan yaptığını söyledi ben bu durumu hem kendi açımdan hem sevgilimin açısından nasıl aşabilirim? Nasıl iyi olabiliriz çözüm yolu bulamıyorum?

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Duygusal manipülasyon yaşanan bir ilişkide, sizin ve karşınızdaki kişinin kişilik özellikleri önemli rol oynar. Manipüle eden bireyin yapısının benmerkezci olması, narsist kişilik özellikleri ve antisosyal davranış bozukluğu görülme sıklığı yüksek bulunmuştur. Buna karşılık, başkaları tarafından onay ve kabul görme ihtiyacı yüksek, olumsuz duygulardan kaçınan, hayır diyemeyen, özgüven eksikliği yaşayan, dış denetim odağına sahip bireyler manipülasyona daha açıktır. Bu durumda hem sevgilinizin hem kendinizin özelliklerini iyi çözümlemeniz gerekir. Eğer durumu karşılıklı olarak kabul ettiyseniz, değiştirmek için adım atmanız gerekir. Bu durumu çift terapisi alarak bilişsel davranışçı yöntemlerle çözebilirsiniz.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak