Hiçbir konuda hırsı olmamak

Soru

Merhabalar. Direkt olarak konuya girmem gerekirse uzun zamandır yaptığım gözlemleri ve insanların söylediklerini birleştirdiğimde kendimde büyük bir kaygısızlık, boşvermişlik ve hiçbir konuda hıts yapmama gibi sorunlar olduğunu fark ettim. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Kitap okuyorum, araştırıyorum ama bunların dışında da iki senedir üniversiteye hazırlıyorum. Bunları söylememin sebebi çalışmamamın tembellikten veya öğrenmek istememekten kaynaklanmadığını bilmenizi istemem. Kendi seçtiğim konularda öğrenmek araştırmak çok hoşuma gidiyor. Ama sınava hazırlanırken istediğim bölümler de olsa biraz çalıştıktan sonra çalışmak istemiyorsam asla hırs yapmıyorum. Ne kazanamama ihtimalim beni korkutuyor ne de kazanırsam yaşayacağım mutluluğu düşünüp seviniyorum. Başka konularda da böyle bir sıkıntım var yapmayı istediğim ama çaba ve aslında daha çok süreç gerektiren konularda sonucu hızlı alamıyorsam hiç kaygı taşımıyorum. Bu çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Etrafımdaki herkes dr böyle olduğumun farkında. Bu durumu nasıl düzeltebilirim? Uzun çaba ve süreç gerektiren işlerde nasıl daha verimli olabilirim veya herhangi bir konuda hırs, azım, başarma isteği gibi duyguları nasıl kazanabilirim? Yardımcı olmanız beni çok mutlu eder. Şimdiden çok teşekkürler.

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Uzun vade de sonuç alacağınız durumlarda motivasyon kaybı yaşamanız normal bir durum. Ancak sonucunu düşündüğünüzde hiçbir kaygı duymamanız ya da olumlu bir sonuçta sevinme ihtimaliniz olmadığını düşünmeniz içinde bulunduğunuz süreci anlamsız hale getirir. Bu tarz uzun süreçlerde kendinize daha kısa vadeli hedefler koyabilir bunları somut hale gelecek şekilde yazıya dökebilirsiniz. Haftalık- aylık gibi. Kendinizi biraz daha yarış atmosferine sokabilirsiniz. Başarıda kendinizi ödüllendirin, başarısızlıkta ceza uygulayın. Aklınızda daima, yapacağınız güzel bir çalışmayla bütün bir geleceğinizi belirleme şansına sahip olabileceğiniz düşüncesi bulunsun.

   

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak