Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

İkilem

Soru
0 görüntülenme
0

47 yaşındayım. Kadınım. Türkiye dışında ikamet ediyorum. Şimdi 18 yaşında olan oğlum 6 yaşındayken ilk eşimle ayrıldık. Oğlum benimle birlikte yaşadı. 3.5 sene önce yeniden evlendim. İşim gereği 4 sene yurt dışında, 2 sene Türkiye’de kalıyorum. Yeni eşim çok karşı çıkmasına (neredeyse ayrılacaktık) rağmen 1 senelik evliyken oğlumla beraber yine yurt dışına geldik. (2.5 sene önce) Tayin gereği. Ama daha ziyade oğlumun eğitimi için. İşin aslı, üniversiteye yurt dışında başlasın ve bir ayağı dışarda olsun istedim. İmkanım varken bunu yapmamak ona haksızlıktı bana göre. (Oğlum da Türk eğitim sistemiyle barışamadı, yurt dışına gelmeyi çok arzu etti.) Oğlum bu yıl üniversiteye başladı. Eşim ‘artık dön, yok dönmeyeceksen ona göre çizelim hayatımızı’ dedi. Onu seviyorum. Dilekçe verdim dönmek için. Oğlan burada kalacak. Çok kaygılıyım. Kendimi ‘anneliğin 18 sene miydi senin’ diye suçluyorum. Onunla paylaştığımız yaşamı bitirdiğim için suçluluktan ölmek üzereyim. Eşimi de kaybetmek istemiyorum. Ona da hak veriyorum. Sanırım bir tek kendimi kayırmıyorum. Biraz akıl verir misiniz? Sevgiler.

Yaşam sürekli değişim ve yeni durumlarla bizi karşı karşıya bırakan süreçlerle doludur. Öncelikle ben oğlunuz konusunda endişelenmemeniz gerektiğini vurgulamak isterim. Yaşam böyle bir şey; çocuklar büyür ve bir gün kendi yaşamlarını çizmeleri gerekir. Bu doğal bir yerde de olması gereken bir şeydir. Konunun sizin onu bırakmanız ya da annelik işlevlerinden vazgeçmenizle bir bağlantısı yok. Siz bir ömür boyu birlikte, paylaşım ve iletişim içerisinde zaten olacaksınız. Onun her zaman annesi kalacaksınız, yanında olsanız da olmasanızda. Bu nedenle kendinizi de düşünmeli kararlarınızı buna göre vermelisiniz. Elbette ilk zamanlar ayrı yerlerde olmak zorlayıcı olacaktır. Ama zaman içerisinde oğlunuzla ilişkileriniz yeni bir yapıya, yeni bir formata dönüşecektir. Bu da size mutluluk ve haz verecektir.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 5 sene 1 Cevap 127 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com