İntihar girişimini nasıl engellerim

Soru

Merhaba, abim 28 yaşında, İstanbul’da yaşıyoruz. Abim 7 sene önce intihar girişimi sonucu sevgilisini kaybetti ve sonrasında psikolojik bir destek almayı reddetti. Bu olaydan sonra çok etkilendi ve halen ara ara depresyon nöbetleri oluyor. Öfke kontrolü kesinlikle yok. Şu an nişanlısı var ve 3 ay sonra evlenecekler. Onunla da küçücük şeylerden büyük kavgalar çıkarıp öfke krizleri geçiriyor. Aşırı kontrolcü ve nişanlısının her saniye ne yaptığını hangi otobüse bindiğini bile kontrol etmeye çalışıyor. Son bir hafta içerisinde iki kez başarısız intihar girişimi oldu. Çok korkuyorum ne yapmalıyım babamların haberi yok psikolojik destek almayı kesinlikle reddediyor. Bu ay önemli bi sınavı var ondan dolayı da stresli ve ben bu konuda ne yapmalıyım kiminle paylaşmalıyım bilmiyorum. Lütfen yardımcı olun…

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarıdan ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Öncelikle intihar düşünceleri söz konusuysa mutlaka abinizi psikiyatriye gitme konusunda ikna etmelisiniz. Eğer sizden daha fazla sözu gececek olan biri varsa (nişanlısı, babanız gibi) onlardan destek alabilirsiniz. 7 yıl önce yaşamış olduğu durumun onda travma etkisi yaratmış olduğu gozukuyor. Sağlıklı şekilde atlatamadığı için bu durum onda depresyona ve nisanlısını sürekli takip etme kontrol altında tutma gibi takıntılara neden olmuş. Kendisini karamsarlığa iten şeyin olayları değerlendirme şekli olduğunu bilmeli. Durumla ilgili hatalı düşünce kalıpları oluşturuyor olabilir. Bilişsel olarak düşünceleri üzerinde biraz daha aktive olup düşünce gücüyle duygularını yönetmesi gerekiyor. Ancak abinizin tüm bunları tek başına yapması anlattığınız tabloda imkansız gözukuyor. Bu nedenle mutlaka profesyonel bir destek almalı.

   

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

   

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak