Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

intiharı düşünüyorum

Soru
29 görüntülenme
0

 

Merhabalar 

25 yaşında bir bayanım intihar düşüncelerini kafamdan atamıyorum. Hayatımda olumsuz giden birçok şeyi atlattım fakat bu düşüncelerden kurtulamıyorum yardımcı olabilir misiniz

İntihar konusunda duyarlı olmanız ve en kısa sürede bir psikiyatriste başvurmanız gerektiğini vurgulamak isterim.

İnsanlar bir çok sebeple intihar düşüncelerine kapılabilmektedir. Öncelikle intiharın hiçbir şeyi çözümlemediği akıldan çıkarılmamalıdır. Hepimiz hayatımızın bir döneminde yaşadığımız olaylar sonucu zayıf düşer ve problemlerin üstesinden gelemeyebiliriz. Ancak bu durumlar her zaman gelip geçicidir. Zaman içerisinde her şey yoluna girecektir. Bizim yapmamız gereken kişisel gücümüzü arttırmak, sorunlar karşısında akılcı, işlevsel ve sonuca götürecek düşünce ve kararlar üretmek ve hayata geçirmektir. Sıkıntı ve stres altındayken sağlıklı düşünceler üretemeyebiliriz. Böyle zamanlarda danışmanlık almak her zaman etkili ve yararlı sonuçlar vermektedir.

Sorunlarınızı atlatmış olsanıza rağmen intihar düşüncelerini aklınızdan çıkaramıyor olmanız, yaşadığınız süreçlerin psikolojik olarak sizi yorduğunu ve zayıf düşmenize neden olduğunu düşündürmektedir. Böyle zamanlarda bir şey daha olursa katlanamayacak gibi hissedebilirsiniz. Sanki bir acı ya da sıkıntıya yer ve tahammül yoktur.

Olası bir durumda, yaşadıklarınız hayal ya da kalp kırgınlığı yaratıp kendinizi değersiz, hayatı anlamsız bulmanıza neden olmuş olabilir. Bu tip durumlarda zihnimiz yanlış düşünce ve algılamalar üretmeye devam eder. Sanki algı filitremiz kirlenmiş gibidir. İyi şeyler dahi olsa bunlar bizde sevinç ve mutluluk yaratmamaya başlar.

Bilişsel yapımızdaki bu tip geçici bozulmalar algı çarpıtmalarına neden olur. Ve kişiler bunların asla değişmeyeceği gibi dirençli bir düşünceye sahip olur. Halbuki öyle değildir. Sahip olduğumuz tüm işlevsiz ve işe yaramaz düşünceler değişebilir. Yaşadığımız bir çok sıkıntılı durum esasen düşünce şeklimizden kaynaklanmaktadır.

Özetle önce bir psikiyatrise başvuracağız. İkinci olarak düşüncelerimizi gözden geçireceğiz ve onları değiştireceğiz. Tek başınıza yapamazsanız psikolojik bir destek almanız iyi olacaktır.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 2 sene 1 Cevap 240 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com