Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

İşsizlik, aile kurma isteğine ailenin karşı çıkması, özgüven eksikliği, kararsızlık.

Soru
0 görüntülenme
0

Birçok açıdan ne yapacağımı bilemiyorum. 26 yaşında bir bayanım. Tokatta yaşıyorum. Edebiyat mezunuyum ve alımlar çok az Kpss açısından umutsuz bir haldeyim. Çok can atarak olmasa da belki buradan iş bulurum diyerek Yüksek Lisansa başladım. Ancak üniversitede kalmak için de 80 civarında bir yabancı dil puanına ihtiyacım var ve bu benim için en azından şu anki durumda çok da ulaşılabilir bir şey değil. Kendimi işsiz kalmış hissediyorum ve bu düşünce beni çok rahatsız ediyor. Bir işte çalışmak kendimi ve tabi ki ailemi maddi ve manevi yönden mutlu etmek istiyorum. Bunun için kolejlere başvurmayı düşündüm ama hem tecrübe hem de özgüven gerekiyor ve bende ikisi de yok. Bir başka sorunum ise bir erkek arkadaşım var. Lisans döneminde tanıştık ve 3 yıldır görüşüyoruz. Şu an Ankara’da ve 6 aydır polis. Ailelerin tanışmasını istiyoruz. 3 4 ay sonra yüzük takalım seneye yaza ya da sonbahara da düğün yaparız diye düşünüyorduk. Durumu aileme açtım ama hiçbir olumlu tutum göremiyorum. Sürekli ters cevaplar hatta zaman zaman laf dokundurmalar konuyu etraflı bir şekilde konuşup anlamaya çalışmaktan çok genellikle bahaneler zinciri sunuluyor. Takıntı hastası bir ablam var evlenecek durumda değil bir de her şeye muhalefet bir abiye sahibim ki o da evlenmeyi düşünmüyor. Abim şehir dışında çalıştığı için izne gelene kadar bu mevzu ona açılmayacak gözünden rahatsız ve telefonda böyle bir konu konuşulmazmış. Zaten duyduğunda o da karşı çıkarmış. Açıkçası ben ne tepki vereceğini bilemiyorum. Bildiğim şey o destek olursa herkesi ikna eder ama karşı olursa ben bile bir daha ağzımı açamam açsam da dinleyen olmaz. Babam evlenip evden gitmemi kabullenemiyor hep yanlarında olayım istiyor. Annem bu konuda hiç taviz vermek istemediği için ismini dahi sormuyor konuyla hiç ilgilenmiyor. Babam ailesiyle tanışmayı bile kabul etmiyor seneye tanışırız diyor. Yüzüğü de bir sene sonra takarız diyor. Yani hep bir erteleme 30 lu yaşlarıma doğru götürme düşüncesindeler. Bu konuda hiçbir destekçim yok. Her açıdan kendimi kötü hissediyorum. Her yüksek lisans dersi benim için bir stres kaynağı çünkü belki bu sorunları düşünmekten belki de zaman yönetimini beceremediğimden hiçbir derse istediğim gibi hazırlanarak gidemiyorum. Zaman yönetimi konusunda başarısızlık özgüven eksikliği kararsızlık ve tüm bu sorunlar bana hayatımı istediğim gibi yaşama fırsatı vermiyor. Ne yapmalıyım?

Yaşamınız üzerinde karar verecek tek kişi sizsiniz. Bu hayat bir kez geldiniz ve bunu en iyi şekilde geçirmeniz hem hakkınız hem de göreviniz. Herkesi ve her şeyi bir kenara koyun ve ne istediğinizi düşünün. 2. olarak yapmanız gerekenleri takvim önceliğine göre sıraya dizin ve sadece o işe konsantre olun. Hayatta her şey bir ve aynı anda hallolmaz. Kafanızı karıştırmanıza gerek yok. İstek ve arzularınıza herkesin onay vermesini de beklemeyin.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 5 sene 1 Cevap 117 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com