Kafamdaki değişik düşünceler

Soru

Merhaba ben 18 yasinda bir kızım sorunum ise kiskanclik ve güvensizlik o kadar tuhaf düşüncelerin var ki bunların olabilme ihtimalini düşünüp karşımdaki kişiye zarar bile vermek istiyorum örnek veriyorum erkek arkadaşıma hiç güvenmiyorum sürekli bir aldatılma korkum var sanki başka bir insan gelecek o da ona karşı bir şey hissedecek sonra beni bırakacak diye kendi kendime her şeyi kurguluyorum en ufak bir şeyden bile şüphe duyuyorum kendimi çok değersiz hissediyorum bu şüphelerden dolayı insana kin duyuyorum mesela onu çevresinde olan sevdiklerimin çevresinden olan yani kıskandığım insanları tanımasam bile nefret ediyorum veya herhangi bir kıza rastlayınca hemen aklıma onların tanışabilmek ihtimali geliyor ve hemen nefret duyuyorum sevdiklerime en ufak bir şey bile olunca deliye dönüyorum resmen ve bir insanla tartışınca ona en ağır suçlamalarda bulunuyorum üzülsün pişman olsun istiyorum asla sakin konuşamıyorum en kırıcı sözleri kullanıyorum bazen kötü şeyler bile çıkabiliyor ağzımdan yine bir örnek vereyim erkek arkadaşım herhangi bir şarkı dinleyince bile sanki onu başka bir insan için dinleyip duygulanıyor diye düşünüyorum sürekli bir şeyler kurguluyorum kafamdan ama bunlar olabilmesi mümkün olan şeyler işyerine biri bile gelince hemen kafamda onların mutlu konuştukları aklıma geliyor beni umursamayacağı ve arkamdan iş çevirecekleri aklıma geliyor O anlar kafamda canlanıyor ve ona karşı içimde nefret oluşuyor tanımadıklarım a bile bu durum bende bir ay içerisinde çok sıklaştı ve artık ne yapacağımı bilmiyorum sürekli aklımda bir şeyler kuruyorum ve bunların olduğunu düşünüp ağladığım bile oluyor,benden iyi insanlari güzel, başarılı insanları çekemiyorum kıskanıyorum boş yere nefret ediyorum nasıl bir yol izlemem gerek

 

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Yaşadığınız duygu başkasıyla karşılaştırma sonunda kendini dezavantajlı durumda görme sonrasında ortaya çıkar. Bu değerlendirmeye kendini daha değersizmiş gibi hissetme, üzüntü ve öfke de eşlik eder. Uzun süreli ilişkilerde o kişiden nefret etmeye kadar yol açar. Bir kişilik özelliği olarak ele alınabilir ve narsistik kişilik yapısının önemli özelliklerinden birisidir. Eğer bu duygu günlük ilişkilerinizi etkiliyorsa bir psikologtan destek almalısınız. İnsanı karamsarlığa iten şeyin olayları değerlendirme şekli olduğunu bilmelisiniz. Bir durumla ilgili değerlendirmemizin olumsuz ya da kötümser olmasını belirleyen 4 irrasyonel düşünceden biri ya da birkaçı belirleyici olmaktadır. Bunları bulup işlevsel düşüncelerle yer değiştirmelisiniz.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak