Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Kafaya Takma

Soru
0 görüntülenme
0

İlk olarak cinsiyetim erkek 15 yaşındayım . Benim takıldığım nokta sınavdan düşük alınca yada karne kötü gelince. Çok kafama takmam . Mesela güzel bir şey yapacağım hemen aklıma geliyor moralim bozuluyor . Bu babamla benim aramdaki bağı da benim tarafımdan zayıflatıyor babamın yüzüne bakmaya konuşmaya bile utanıyorum onca verdiği emek aklıma geliyor belki babam o kadar takmıyor hep gönlümü iyi tutmaya çalışıyor ama bu benim aklımın karışmasına kafama takmama engel olmuyor .

Başarısız olamak veya beklenin altında bir başarı göstermek çoğu insansa utanma ve suçluluk duygusu yaratır. İnsanlar bu duygunun etkisiyle kötü hisseder ve psikolojik enerjilerini etkisiz bir şekilde kullanmış olurlar. Asıl yapılması gereken farklı bir çerçeveden bakmayı öğrenmektir. Bu ilk başlarda zor olsa da zaman içerisinde düşünce yöntemi ve alışkanlığı haline gelebilmektedir. Farklı çerçeve şudur. Başarısız oldunuz, bir kaç gün canınız sıkıldı. Artık bu başarısızlığın analizine geçmelisiniz. Başarısızlığın nedenleri ve alınabilecek önlemlerin neler olduğuna bakmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Önemli olan başarısızlık değil tekrarlamamaktır. Bu yaklaşım hem öğretici, hem de becerilerinizi geliştirici bir yoldur. Son olarak insanlık tarihi bir çok başarısızlığın karşısında çok az başarının tarihidir. Başarısızlıklarınızdan ders çıkardıkça ilerlediğinizi göreceksiniz. İç sıkıntısından en iyi böyle kurtulabilirsiniz; her durumu öğrenme fırsatına çevirerek.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 4 sene 1 Cevap 144 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com