Kendimi anlamiyorum

Soru

Bayan
27 yasindayim
Kayseri’de yasiyorum
Ben kendimi anlamiyorum. Hatta kategori bolumunuzu isaretlerken bile brcok kategoriyi birden isaretlemem gerekiyordu bence. Kimseyle rahat iletisim kuramiyorum. Buna kendi ailem bile dahil. O kadar cok susmaya alismisim ki konusamiyorum artik. Bu durumumu degistirmeye calistim. Kendimi zorladim ama en kucuk birseyde tekrar basa döndum ve daha icine kapanik birine dönustum. Sanki her davranışım dalga gecilecek yada utanmama vesile olacak birseylere sebep olacak gibi geliyor. Anlayacaginiz hareket etmeye bile korkuyorum. Yanlis bisey soylersem hadi beni yanlis anlarlarsa gibi kaygilar hep önumu kesiyor. Bikac ay sonra evlenecegim. Nisanlimin ailesiyle hic samimiyet kuramiyorum. Kendi ailemle bile samimi olamiyorken onun ailesine nasil sicak biri olacagim. Bir de dugun nedeniyle ailem zor durumda. Calismam ve aileme yardimci olmam gerek ama hicbir işe kendime guvenli bir sekilde basvuramiyorum. Universite mezunu olmama ragmen heryerde cok cekingen soguk biriyim. Kimse ofis ortaminda boyle bir insanla calismak istemez.
Universitede bir hocam surekli sinif ortasinda rezil ediyordu. Sinifta kimseyle konusmaz sadece benim uzerimden espiriler yapmaya calisirdi. Ama o espriler hep beni kucuk dusurucu olurdu (belkide bunu farketmiyordu). Zaten kendime sifir guvenle universiteye baslamistim. Ama universitenin beni degistirecegini dusunuyordum ki bu hocayla yollarimiz kesisinca hersey daha kotu hale geldi. Simdi sanki hicbiseyi duzgun yapamam gibi geliyo hicbirseyi becerememgibi hissediyorum. Kendime az da olsa bi guvenim vardiysa da artik yok oldu. Tum cabalarim bosuna olacakmis gibi geliyor. Ben zaten coktan kaybetmisim gibi hissediyorum. Daha fazla sey anlatmak istiyorum aslinda ama boyle cok zor. Bana ozguven kazanmam, kaygilarimi azaltmam, asosyalligim-cekingenligim konusunda tavsiyeler verin lutfen nasil aşacagim bunlari?

0

Cevap ( 1 )

  1. Mehmet Artıran

    Yaşadığınız sorun düşünce yapınızla ilgili olarak ortaya çıkıyor. Sürekli karşımdakiler ne der ve ne düşünürler diye düşündüğünüz için kaygınız artıyor. Konuşmamak daha güvenli hissettiriyor. Ama bu durum sosyal ilişkilerinizi ve yaşam kalitenizi bozuyor. Başkalarının ne diyeceğini düşünmediğiniz zaman sorununuzu aşabilirsiniz. Ancak bu durumu tek başınıza halledemeye bilirsiniz. Uzman desteği almanız daha hızlı yol almanızı sağlayacaktır.

    "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak