Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Narsist arkadaşıma karşı yaklaşımım nasıl olmalı?

Soru
7 görüntülenme
0

İyi günler ben Selim Ankara\\\’da üniversite öğrencisiyim.Sorunum çok yakın bir arkadaşımla ilişkilerimize ilişkin.Bir topluluğun içerisine girdiğimizde kendine rakip olarak gördüğü insanların kişiliğine yapamıyorsa kişinin fikirleri ya da bilgisine hakaret ediyor.Hakaretleri şakayla karışık ve küfürlü olduğu için toplum tarafından ciddiye alınmasa da karşı tarafı rencide ediyor ve cahilliğinin üzerini örtmeyi amaçlıyor.Bilmediği konuları bildiğini iddia ediyor.Kendisi bir konuda bilgi sahibiyse bilgisini yüceltip başkası bilgi sahibiyse \\\”böyle gereksiz şeyleri neden öğreniyorsun\\\” \\\”ne boş adamsın\\\” gibi ithamlarda bulunuyor.Bunu hem arkadaşı olan bana hem de birçok insana karşı yapıyor.Kendisiyle sık görüşmesek de her bir araya gelmemizde topluluk içerisinde kişiliğime ya da fikirlerime saldırıyor.Bu konuda neler yapabilirim,bu arkadaşıma karşı yaklaşımım nasıl olmalı yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba
Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Sorunuzun cevabı: Narsist bireyler diğerleriyle ilişki kurmakta zorlanırlar, empatiden yoksundurlar. Eğer biri narsist bir tutum sergiliyorsa bunun sebebi kendisine değer vermeye çabası içinde olmasıdır. Ancak içten içe bu değere sahip olmamaktan korkar. Bu bir telafi etme mekanizmasıdır. Ona yardımcı olup değiştirmek istiyorsanız bu konuda tutarlı olmalısınız. Narsist bir kişinin eksikliğini duyduğu şeyler samimi bir sevgi ve kabullenilmektir.  İlk önce kendisini sevmesine yardımcı olun. Sizi manipüle etmesine izin vermeyin, ona direnç gösterin. Ona herşeyi size hissettirdiklerini en açık ve net haliyle anlatmaya çalışın.

 

Uzm. Klinik Psk.

Merve Cansu Çavuş

Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
Skype adresi: Albellis_TR

Telefonumuz: 0 212 327 0233

Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 4 sene 1 Cevap 165 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com