Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

OKB?

Soru
16 görüntülenme
0

Öncelikli olarak buna sahip miyim değil miyim bilmiyorum zaten bunu öğrenmek için yazıyorum bir nevi.
Değiştiğimi fark ediyorum ama iyi mi kötü mü bilmiyorum. Ergenliğe girişteki o kişilik arayışları falan da değil. 18 yaşındayım. LYS öğrencisiyim ve mezun yılım. Tıp istedim ve geçen yıl olmadı. Ben de mezun kaldım. Bunları da ekliyorum çünkü böylelikle beni daha rahat anlayacağınızı düşünüyorum. Sürekli kafamı bir şeylere takıyorum. İnsanlar ne der, acaba o beni yanlış mı anladı vs. vs. diye düşünüyorum. Sınavdan dolayı bir kaygım var ve bu da ruh halimi gerçekten etkiliyor, ruh halim etkilendikçe ders çalışamıyorum, odaklanamıyorum; bundan dolayı da tekrar kaygılanıyorum. Stres yapıyorum, telaş ediyorum. Bu artık günlük yaşantımı da etkiliyor. Hem fiziksel hem de ruhsal açıdan. İnsanlara karşı asabi olmaya başladım. Eskiden kimseyi kırmamaya çalışırken kimi zaman önemsemiyorum kimi zaman da çok takıyorum. Gün içinde ruh halim değişkenlik gösteriyor. Sabah güne çok güzel başlamışken gayet neşeliyken bir anda kendimi sinirli mutsuz buluyorum. Bir de geceleri (her gün ya da haftada 1 falan değil nadiren) aklıma gerçekten hoş olmayan düşünceler geliyor. Bunu nasıl engelleyebileceğimi bilmiyorum. Müzik dinliyorum. Etkisi az da olsa oluyor. Ayrıca her gün tüpü ve şofbeni kontrol etme takıntım başladı -ki yaklaşık 3-4 aydır-. Bazen kontrol edip etmediğimi unutup 2-3 defa baktığım oluyor. Ben de bir sorun olduğunun farkındayım ve ne olduğunu bilmiyorum. Belki de bilmek istemiyorum. Lütfen bana bu konu hakkında yardımcı olun. Öneri bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, takıntılı davranışlar bir çok kişide olabilmektedir. Günlük yaşamınızı etkileyecek boyuta geldiyse mudahale etmek gerekebilir. Çunku bu tip  takıntılı davranışlarda artış olabilmekte veya başka davranışlar şeklinde devam edebilmektedir. Takıntılar genel olarak düşünce yapılarımızdaki hatalı çıkarımlardan ve yorumlamalardan kaynaklanır. Bu düşüncelerin sebeplerini araştırmalı ve akılcı bir şekilde yaklaşarak durdurmayı denemelisiniz. Takıntılarınız daha da yayılmadan ve ilerlemeden bir psikolojik danışmanlık hizmeti almanızda fayda görüyorum.

Konuşma Devam Ediyor 0
RasyonelPsikoloji 5 sene 1 Cevap 178 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com