Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Önemli

Soru
1 görüntülenme
0

Bir arkadaşım 7 yaşındayken tecavüze uğramış şuan 16 yaşında.Çocukluk hayatı çok kötü geçmiş babasını annesini aldatırken defalarca görmüş.Defalarca boşanmanın eşiğine gelmişler. Annesi ile ilişkisi çok kötüymüş tecavüze uğradığını anlattığında annesi umursamamış.Babasına da anlatamamış.tanımadığı insanlara bile çocukluğunu ve bu olayı anlatıyor ama olayı anlatırken sanki eğlenceli bir şey anlatıyormuş gibi yüz ifadesi mimikleri öyle.Geçen sene de 1 ay bakırköyde yatmış.Şuan erken yaşta olmasına rağmen cinsel açıdan çok dışa dönük ve herkesle arkadaş olma eğilimi var bu arkadaşımın psikolojik sorunu ne olabilir ve biz ona nasıl yardım edebiliriz?

Merhaba, cinsel bir taciz ve tecavüz sonucu arkadaşınızda oluşan belirtiler sıklıkla gözlemlenmektedir. Bu durumla ilgili sizlerin yapabileceğiniz şey arkadaşınızı kollayıp gözlemek olabilir. Yaşından büyük insanlar ve bulunulan çevrenin dışından kuracağı arkadaşlıklar konusunda dikkatli olmanızda fayda var.

Arkadaşınızın 1 ay Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde tedavi gördüğünü yazmışsınız. Neden hastaneye yatırıldığını belirtmemişsiniz. Hastaneye yatış nedeni ve şu anda ilaç kullanıp kullanmadığı arkadaşınızın psikolojik sorununun ne olduğu ile ilgili yorum yapabilmemiz için önemli.

Vermiş olduğunuz bilgilere bağlı olarak arkadaşınızın durumu ile ilgili şunlar söylenebilir. Benlik algısı ile ilgili temelde yoğun bir değersizlik, buna bağlı olarak çökkün duygu durumları yaşıyor olabilir. Kendini iyi hissetmek, ilgi ve alakayı üzerine toplamak için de aşırı cinselleştirilmiş giyim, davranış ve tavırlar gösteriyor olabilir. Bu durum manik depresif belirtiler olarak adlandırılabilir. Bu bilgi kişinin manik depresif hastası olduğu anlamına gelmez. Yaşadığı olaylardan dolayı akut ya da post tavmatik stres bozukluğu da yaşıyor olabilir.

İzlenecek doğru yol bir uzmandan yardım ve destek almak olacaktır.

Cevaplandı 0
Anon 2 sene 1 Cevap 186 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com