Özgüvensizlik

Soru

Arkadaşlarımla iletişim kurarken özgüvensiz olduğumu hiç hissetmiyorum sürekli gülüp eğleniyoruz ve çok çabuk bir sohbet içerisinde olabiliyorum fakat ailemde en küçük çocuk olduğum için sürekli ezildiğini düşünüyorum ve ne dersem dalga geçeceklermiş gibi hissediyorum ve kendi dışarıdaki hayatımın tam tersine beni sessiz olarak tanımlıyorlar doğru çünkü onların yanında sessiz kalıyorum ne kadar artık sessiz kalmayacağım desem de olur olmadık dedikleri şeylere üzülüyorum ve omlara bunu bile farkettirmeden geceleri ağlıyorum asla ait olmadığımı düşünüyorum. Birkaç yıldır böyle ne yapmam lazım ben kendime göre bir sürü karar aldım ama uygulayanıydım bile

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Kaç yaşındasınız, cinsiyetiniz? Bunlar önemli. Ancak bahsetmiş olduğunuz sorununuzu bir çok insan farklı durum ya da koşullarda yaşayabilmektedir. Bu tip sorunlar kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren durumlar yaratır. Sorununuzu ortaya çıkarabilecek bir den çok psikolojik neden olabilir. Sosyal ortamlarda yaşadığınız gerginlik benlik algınız ve özgüveninizle ilgili ortaya çıkmış olabilir. Kişiler bu tip durumlarda kendilerine bakılıyormuş, yanlış birşey yapacak yada söyleyecekmiş, rezil olacakmış gibi düşünsel takıntılar oluştururlar. Tüm bunlar tamamıyla oluşturduğunuz hatalı düşünce kalıplarıyla ilgili. Kendinizi değersizleştirme eğiliminden vazgeçmelisiniz. ilk önce küçük gruplarda utangaçlığınızı yenmeyi hedeflemeli daha sonra büyük gruplara geçmelisiniz Bilişsel davranışçı terapi yöntemleriyle sorununuz giderilebilir. Bu konuda uzman desteği almanız iyi olacaktır.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak