Paranoid mi Şizofreni mi?

Soru

İyi günler, bir yakınımın durumundan bahsetmek istiyorum. Kendisi lise çağlarında yolda yürürken sürekli arkasına bakıyordu. Ani öfke patlamaları, sonrasında üst üste kıyafet giymeler dışarı çıkarken ve sonra konuşulan sözleri kağıda yazıyordu. Dışarı çıkarken yanına bıçak alıyordu ve 2 telefon kullanıyordu. Dışarı çıkmıyor şu an artık kesinlikle. Eve kimseyi de almıyor. Tedaviden de kaçıyor. Nasıl davranılmalı ya da nasıl ikna edilmeli?

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba

  Sitemizde, maalesef sadece soru soranlar kişilerin kendilerine cevap verilmektedir. Başkaları hakkında sormuş olduğunuz sorulara cevap vermiyoruz.
  Bahsettiğiniz kişi için bir psikiyatriste veya uzman klinik psikoloğa gidip yüz yüze tavsiye almanızı öneririm. Terapiye gelmek istemeyen danışanları terapiye getirmenin birçok yolu vardır. Ancak dediğim gibi bunu yüz yüze konuşmanızda fayda var.

  Sorularınıza alacağınız cevapların daha sağlıklı ve yararlı olması için lütfen
  1. yaşınız, cinsiyetiniz ve eğer mümkünse şehir (zorunlu değildir) bilgisini baştan verin.
  2. Daha sonra konunun en önemli noktalarını veriniz.
  3. En sonda ise sorunuzu net bir şekilde yöneltmeyi unutmayın.

  Cevaplarınız 5-7 gün içinde yanıtlanmaya çalışılacaktır.
  İlaçlar hakkında sorularınız maalesef cevaplanmayacaktır.
  Başkaları yerine sorduğunuz sorulara maalesef cevap vermiyoruz.

  Unutmayın kendinizi çok kötü hissediyorsanız- tamamen umutsuz ve çaresiz hissediyorsanız, intihar düşünceleriniz veya başka birine fiziksel zarar verme düşünceleriniz aklınızdan geçiyorsa hemen bir acil servise veya en kısa zamanda (mümkünse aynı gün veya ertesi gün) bir psikiyatriste veya klinik psikoloğa başvurunuz.

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak