Psikoloji – moralim bozulduğunda sigara içiyorum

Soru

MERHABALAR SORUM ŞU ŞEKİLDE

BEN SPORLA ILGILENIYORUM BULUNDUGUM EVDE COK SIGARA ICILIYOR VE BU DURUM BANA PASIF ICICILIK OLARAKTA YANSIYOR PASİF İÇİCİLİĞİN DAHA ZARARLI OLDUĞUNU BİLİYORUM VE AKLIMA MORALİMİN BOZULDUĞU BİR ŞEY GELINCE DE DIŞARI ÇIKIP GECELERİ 2 3 DAL SİGARA İÇİYROUM, İÇTİKTEN SONRA İSE PİŞMAN OLUYORUM

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Gençlik çağlarında sigaraya başlama nedenleri arasında; arkadaşlara uymak, dışlanmaktan çekinmek, cool görünmek, bağımsızlık arayışı, özenme, eğitim yıllarında yaşanan stres (özellikle üniversite çağı) sigara içen kişiler üzerinde çok olumsuz etki yapmaktadır. Sizde  moralinizin bozulduğu zamanlarda ki duygu durumunuzu sigara ile bağdaştırıp sigara içmek için kendinize haklı bir neden buluyor olabilirsiniz. Sigara bağımlılığına neden olan madde nikotindir.

  Nikotin aşırı davranış değişikliğine sebebiyet vermez. Yine de birçok çalışma, sigara bağımlılığını etkileyen bir çok güçlü psikolojik faktörlerin olduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmalar, sigara alışkanlığını, fiziksel bağımlılıktan daha ziyade “davranışsal takviye” olarak değerlendiriyor. Daha başındayken sigara ile olan bağınızı bitirmenizi tavsiye ederim. Bunun için terapi  alabilirsiniz.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

   

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak