Sosyal Fobi

Soru

Merhaba!

Herhangi bir yerde fotoğraf çekilmek bile benim için çok zor. Etrafta kimse yoksa bile sanki birileri çıkıcak ve benimle alay edecek,bana gülecekmiş gibi hissediyorum. Sokakta tek başıma yürürken insanların gözü benim üzerimdeymiş gibi hissediyorum. Bir konuşmanın konusu olursam diken üstündeymiş gibi hissediyorum. Bazen dünyaya gelmemin bile bir suç olduğunu düşünüyorum. Herhangi bişey olsa bile o benim suçummuş gibi hissediyorum. Fakat bunların aksine dışarıdan bakan birisi oldukça arkadaş canlısı ve mutlu gibi gözüküyorum. İç dünyamda yaşadığım kargaşa beni depresyona bile sürükler diye korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim.

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Kaç yaşındasınız, cinsiyetiniz? Bunlar önemli. Ancak Bahsetmiş olduğunuz sorununuzu bir çok insan farklı durum ya da koşullarda yaşayabilmektedir. Bu tip sorunlar kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren durumlar yaratır. Sorununuzu ortaya çıkarabilecek bir den çok psikolojik neden olabilir. Sosyal ortamlarda yaşadığınız gerginlik benlik algınız ve özgüveninizle ilgili ortaya çıkmış olabilir. Kişiler bu tip durumlarda kendilerine bakılıyormuş, yanlış birşey yapacak yada söyleyecekmiş, rezil olacakmış gibi düşünsel takıntılar oluştururlar. Tüm bunlar tamamıyla oluşturduğunuz hatalı düşünce kalıplarıyla ilgili. Kendinizi değersizleştirme eğiliminden vazgeçmelisiniz. ilk önce küçük gruplarda utangaçlığınızı yenmeyi hedeflemeli daha sonra büyük gruplara geçmelisiniz Bilişsel davranışçı terapi yöntemleriyle sorununuz giderilebilir. Bu konuda uzman desteği almanız iyi olacaktır.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak