Stres

Soru

Merhaba. 16 yaşında bir kızım.Yaklaşık 4-5 aydır sürekli olarak yaşadığım olaylarda stresleniyorum daha öncesinde sadece sınavlarda olan hafif heyecanla karışık stres fazlalaşmaya başladı artık sınavlara girerken bazen ellerim biraz titriyor yada birine ulaşamadığımda bişey olduğunda direk başına kötü bişey gelmiş olduğunu düşünüyorum( araba mı çarptı kaza mı geçirdi vs) bunları araştırdıkça da bütün psikolojik hastalıklardan kendimde birkaç madde buluyorum araştırdığımda hipokondriazis olabilceğimi düşündüm ve ister istemez psikolojimin bozuk olduğunu düşünüyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum psikiyatriye gidersem de yanlış teşhis konulup ilaç kullanmaktan korkuyorum

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Yaşınız gereği bazı duygu durumlarını diğer yaş gruplarına göre yoğun yaşamanız çok normal. Sınav stresi bu dönemlerde yoğunluğu tavan yapan bir süreçtir. Bunu yaşamanızda normal, ancak bu kaygı günlük hayatınızı etkiler hale geldiyse o zaman müdahale edilmesi gerekir. Buraya yazdıklarınızda Hipokondriyazis e dair belirti yok. Bu şekilde kendiniz araştırma yaptıkça daha çok etkilenerek kendinizi daha karamsar bir ruh haline sokma ihtimaliniz yüksek gözüküyor. Bu nedenle bir psikiyatriste gitmek en doğrusu olacaktır. Eğer gerçekten bir patoloji söz konusuysa erken teşhisle ilaç kullanmak bir çok belirtinin önüne geçecektir.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak