Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

takıntılar

Soru
0 görüntülenme
0

bir süredir temizlik ağırlıklı olan takıntılarım var ve gittikçe daha rahatsız edici oluyor. kalıp sabuna dokunamıyorum, dokunmak zorunda kalırsam kullanmadan önce beş on dakika üstünü yıkıyorum temizlensin diye. kendi evimin tuvaletine bile peçete sermeden oturamıyorum dışarıda tuvalete girerken zaten çok geriliyorum. beş yıldızlı otele giderken bile kendi çarşafımı, yastığımı pikemi alıyorum ne kadar temiz olursa olsun kendi nevresimimi sermeden otel yatağında yatamıyorum hatta oturamıyorum, aynı şekilde otelde verilen havluları da kullanamıyorum kendi havlumu götürmek zorundayım. en büyük problemim de banyo bir saatten önce banyodan çıkamıyorum her şeyi uzun uzun ve birkaç kere yapmazsam kendimi temiz hissetmiyorum banyodan erken çıkmamın imkanı olmuyor, ailem oyalandığım için kızıyor ama bir gün kısa sürede banyo yapsam bile ertesi gün onu tamamlamak için daha uzun süre banyoda kalıyorum. bazen bulaşık yıkıyorum ama tek bir tabağı sabunlayıp temizlemem beş on dakika alıyor iyice temizlendiğinden bir türlü emin olamıyorum. dışarıda yeşillik içeren hiçbir şey yiyemiyorum parazit hastalık kaparım diye, başka insanların evinde yerken de rahatsız oluyorum. bir de ne yapıp yapamayacağımdan emin olamıyorum bazen kendi kendime birden ya intihar edersem diyorum ya da balkondan bakarken ya aşağı atlarsam beni ne engelliyor diye düşünüyorum kimseye bir zarar vermek istemiyorum ama ya yaparsam diye aklımdan geçiyor kötü hissediyorum. sosyal hayatımda da sürekli kuruntu yapıyorum söylenen şeylerden bambaşka imalar çıkarıp kafamda senaryolar kuruyorum stresten iştahım kaçıyor, herkes beni izliyor benim hakkımda konuşup gülüyor gibi geliyor arkadaşlarımın yanında hep tetikte olmaktan güvenememekten bıktım. yardım almalı mıyım bilmiyorum psikolojik bir hastalığım olabilir mi varsa nedir?

Merhaba
Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Sorunuzun cevabı: Bahsettiğiniz belirtiler obsesif kompülsif bozukluk belirtileri ile çok benzerlik gösteriyor. Belirtilerin ne kadar süredir devam ettiği önemli. Günlük yaşamınız etkilenmeye başlamış bu durumdan. Oncelikle bir psikiyatriste gidip gerçekten bir bozukluk olup olmadığını anlamak için muayene olmanızı öneririm. Durumunuza neden olabilecek bir den fazla neden olabilir. Bu nedenler bilinç alanında olmayan genellikle de mantıklı gözükmeyen şeyler olabilir. Nedenlerden daha çok sorun olan durumun düzeltilmesi için bilişsel davranışçı terapi uygulayan bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Klinik Psikolog

Merve Cansu Çavuş

Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
Skype adresi: Albellis_TR

Telefonumuz: 0 212 327 0233

Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

https://www.sorularlapsikolojim.com/tek-seanslik-terapi/

 

Cevaplandı 0
ziya 2 sene 1 Cevap 261 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com