Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Travma

Soru
0 görüntülenme
0

Up uzun bir yazı yazmıştım ama gitmedi. Gecenin köründe 2 gündür uykusuz halde kısa ve özetle anlatmak istiyorum. Ben taciz anlamında teyze oğlum tarafından küçük yaslarda çok travmalar yaşadım defalarca.. hep sustum. Konduramadım. Korktum çünkü çocuktum.. daha sonra ailem ayrı benim şuan ikiside evli 10 yıldır farklı insanlarla. Çok şükür bize sahip çıkıyor baba figürü olarak. Ama ben baba nedir bilmem. Sanki öyle bir kelime kalıp yok hic olmadı.. oda bana küçük yaşlarımda iken masaj yapıyorum adi altında bacaklarımı okşar ve daha üst alanlarima temas ederdi.. içime düştü bu düşünce fakat sonra yalnis anladım ben herhalde diyip reşit olana kadar o olayı sildim kafamdan. Şuan bir sıkıntı yok o konularda ama travmayi unutmuyorum unutamıyorum. Daha sonra lise son zamanlarımda erkek arkadasimla birlikteliğim oldu bakire olduğum halde bana değilsin diyerek o istediği rengi göremediği için beni terketti.. allaha şükür şuan güzel bir ilişkim 4 yıldır fakat hiç bie sıkıntım yok.. şuan 24 yaşındayım.. Daha anlatamadığım anlatamayacagimi çok şey var sığmaz belki sıkılırsınız.. bunları hayatımda kimseye anlatamadim.. zihnimde bile diriltmek istemedim.. üvey babam evet şuan iyiyiz ama sadece küçük dünyalar tatlısı kardeşimin babası ve saygı duyduğum birisi..ötesi yok yapamıyorum olmuyor.. ona çok baba demek istedim diyemedim..

Baba kelimesi kullanamıyorum yokluğu çok büyük.. saat 05:13 ve ben bunları size yazarken ağlıyorum resmen bunları yazabilmek için sayfa arattım.. küçük yaşlarımda şiddet sözlü şiddet hepsini yaşadım. Ve ben artık normal kendi yaşıtlarım gibi değilim. Kısa kesmem gerekirse yaşadıklarımın hepsini anlatamam çok fevri ve bazı şeylere tam tahammulsuzum.. normal konuşur ken bile sinirli bir halim var. Sonra pişman olup neden sakin konuşmadım ki diyerek bunun farkin ada varıyorum çok tuhaf değil mi.. sizce yaşantılarımın etkisi mi büyük hayatımda iyi bie destek almalıyım.. çünkü daha sakin ılımlı ve az düşünmek istiyorum. Lütfen yardımcı olun…

Merhaba

Cinsel istismar insanlarda psikolojik problemlere neden olur. Travmadan kurtulmanın yolu psikolojik destek almaktır. Umudunuzu yitirmeyin, travma ile ilgili psikolojide gelişmiş terapi yöntemleri mevcuttur. Bunlardan biri bilişsel davranışçı terapide kullanılan Neratif Tekniğidir. Bir diğeri EMDR terapisidir.
Baba ve anne sevgisi ve koruması her çocuğun ihtiyacı olan bir şeydir mutlaka ki, ancak şu an 24 yaşındasınız ve artık geçmişte karşılayamadığınız bu ihtiyaçlara şimdi ve gelecekte ihtiyacınız yok. Yetişkin bir kişi olarak tabi ki bunların bazı izleri kalacaktır ancak şimdiden sonra da psikolojinizin iyi olmasını ve mutlu bir kişi olmayı başarabilirsiniz. Taciz ve istismar olaylarına artık izin vermeyebilirsiniz. Size bunları yapan kişilerden de mutlaka yasal haklarınızı kullanabilirsiniz, cezalandırılmalarını talep edebilirsiniz. Şu an güzel bir ilişkiniz olması sevindirici. Öfkelerinizin nedeni geçmişteki travmalarınız olabilir. Belirtmiş olduğum tekniklerin yanında ‘kendinizi daha iyi ifade edebilme, savunma, hayır diyebilme’ becerilerini terapiye veya bir uzman psikolojik danışmana giderek öğrenmenizde fayda var.
Çevrenizdeki insanların sevgi ve ilgisini beklemektedn önce bu ihtiyaçlarınızı ‘kendinizi sevme, değerlerinizi koruma, haklarınızı savunma’ gibi özelliklerinizi tekrar güçlendirerek kendiniz halletmeye çalışmalısınız.
Durumunuz profesyonel bir uzman klinik psikolog ile psikoterapi almak ve travmalarınızdan başarıyla çıkmayı gerektirmekte.

Cevaplandı 0
Sfya44 2 sene 1 Cevap 189 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com