Uykusuzluk ve endişe

Soru

Hocam merhabalar ben ilyas 28 yaşındayım benim sıkıntım birden fazla ama en önemlisini kısaca anlatmak isterim geceleri uyuduğumda kötü rüyalarla uyanıyorum uyumak için göxlerimi kapattığımda karşımda tanıdık yüxler beliriyor bütün bedenleri ile birlikte ve kafaları büyüyüp vücutları küçülmeye başlıyor yüzlerinin renkleri değişiyo gözlerimi açıyorum ve bir kaç saniye yine aynı şekilde devam ediyor sonra duvarlar üstüme üstüme geliyo ağlamaya başlıyorum uyumak istiyorum uyuyamıyorum göxlerimi kapatamıyorum sanki üstüme biri oturuyo nefesim kesiliyo göğsüm ağırlaşıyo nefes alamıyorum ve bir kaç şey daha var bıraya yazarsam uzun olur diye şimdilik bunun çaresini arıyorum bu konuda ne yapabilirim

0

Cevap ( 1 )

 1. Merhaba
  Öncelikle belirtmemiz gerekir ki burada yayınlanan cevaplar tedavi amaçlı değil bilgilendirme ve yönlendirme amaçlıdır. Her bir sorununuz için bize aşağıdaki iletişim kanallarıdan ulaşabilirsiniz.

  Sorunuzun cevabı: Acaba gördükleriniz ruya mi yoksa uyku uyanıklık arası halusinasyonlar mı bunu tam bilmek gerekiyor.

  Rüyalarla ilgili psikoloji alanında yorumlar ve çalışmalar yapılsada henüz bilimsel olarak kanıtlanmış bir geçerlilik yoktur.  Rüyalar bize gelecekle ilgili bilgi vermez. Gördüğünüz rüya son zamanlarda yaşanılan olayların etkisinde kaldığınızın göstergesi olabilir. Görülen rüyaların çoğu da kişinin bilinçaltı ile alakalıdır. Genellikle sevdiğimiz, istediğimiz, nefret ettiğimiz, korktuğumuz şeyler gibi çok çeşitli içeriklere sahip olabilir. Tüm bunlar bizim beynimizin çalışmasıyla ve ruhsal durumumuzla yakından ilgilidir.

  Bu tip durumlar aşırı stres altındayken zaman zaman olabilmektedir. Düzgün ve doyurucu bir uyku uyuyamamakta benzer durumları yaratabilir. Sürecin ne kadar zamandır devam ettiği onemli.

  Bagsettiğiniz diğer problemleri bilmiyoruz birbirini tetikleyici şeyler olabilir. Konuyla ilgili bir psikiyatrise danışmanızda fayda var.

  Uzm. Klinik Psk.

  Merve Cansu Çavuş

  Online Psikolojik Danışmanlık adresimiz
  Skype adresi: Albellis_TR

  Telefonumuz: 0 212 327 0233

  Adresimiz: Rasyonel Psikoloji Abbasağa Mh. Yıldız Cd. No: 61/4 Beşiktaş

  Bizi arayın danışmanlık hizmetlerimizden indirimli yararlanın !

  "Cevaplandı" olarak işaretlendi

Cevap bırak