Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

Çocuk – öfkeli davranıyor

Soru
33 görüntülenme
0

Merhaba hocam. Biri 4,5 biri 2 ve biri de 1 aylık 3 oğlum var. Sıkıntım büyük oğlumla ilgili. Kendisi eskiden beri yemek yemeyle ilgili sıkıntılar çıkarıyor. Sürekli bir iştahsızlık durumu var. Tuvaletini son ana kadar tutup söylemiyor. Topluma ilk girdiğinde çok çekingen davranıyor. Istediklerini ağlayarak yaptırmaya çalışıyor. Bize karşı öfkeli davranıyor. Saçlarını (hep aynı yeri) çekerek koparıyor ve bunu uyurken istemsizce de yapabiliyor. İstediği yapılmayınca kafasını yumrukluyor. Odalarını ayırdık. 2 yaşındaki oğlum çok rahat adapte olmasına rağmen büyük olan bir türlü adapte olamadı. Başlarda yanımıza gelip uyuyordu geceleri. Bebek doğduktan  sonra gece uyanıp başımıza dikiliyor. Sırtını sıvazlamamızı istiyor ve o şekilde uyumak istiyor. Ne yapsak (anlatarak, yalvararak ve maalesef artık kizarak) yatağına gitmiyor. Şimdi saat 04.3p ve bir elimle yatağında sırtını sıvaamıyorum bir elimle bunları yazıyorum. Demin annesiyle sınır krizi geçirdik nerdeyse. Ilgi mi istiyor, bize bir mesaj mi veriyor, geceleri korkuyor mu anlamadık. Zor durumdayız, umarım yol gösterirsiniz hocam.

Not: geçen sene kreşe de gönderdik. Orada 1 hafta kadar adapte süresi geçti. Sonra arkadaşlıklar kurdu. Sınıfın en gözde öğrencisi oldu. Yani aslında iletişimi kötü değil ancak bir ortama ilk girdiğinde çok çekingen davranıyor.

Merhaba;

Oncelikle çocuğunuzun okul oryantasyonunu kolay atlatmış olmasi sizin icin rahatlatıcı bir gelisme olmalıdır. Ancak cocuklariniz arasinda ki yas araliginin sık olmasi, yeni bir kardeşin doğması, anne hamilelik ve lohusalik süreci, yeni kardeşlerin her geçen gün dikkat cekici olmasindan dolayi ilginin kendi uzerinden kardeşlerine geçtiğini düşünmesi olasıdır. Bu durumlar da Oğlunuzu yoğun strese sokmus. Sizin de dediğiniz gibi onun biraz özel ilgiye ihtiyaci var. Anne-oğul ve baba-oğul saatlerini bas basa 30 ar dk ona ozel olduğunu hissettirerek yapmanizi tavsiye edebilirim. Bu geçireceğiniz kaliteli vakit onun biraz daha rahatlamasini saglayacaktir.  Bir de özellikle  belirtmek isterim ki, bu yasadiklariniz da olumlu bir gelisme kaydedemiyorsaniz mutlaka profesyonel  bir destek almalisiniz. Cunku bahsettiğiniz durumlar özellikle de sac yolma ve kendine zarar verme davranışları psikoterapi sürecine ihtiyaç duymaktadır.

Cevaplandı 0
Sader 2 sene 1 Cevap 193 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com