Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

her şey tepetaklak oldu

Soru
26 görüntülenme
0

Merhaba, şuan da 17 yaşındayım ve uzun zamandır devam eden bir probleme sahibim. Bu problem:
Çocukluğumda hem ailemle hem de arkadaşlarımla bir çok problem yaşadım. İlkokulda bir grup tarafından 2 3 sene süren aşağılamalara maruz kaldım. O zamanlar bu sorunlar bana çok ağır geldi. Kötü bi olay yaşadıktan sonra o gün ve ilerleyen günlerde aklımda çıkmıyordu. Olay yaşanırken benim gösterdiğim tavırlar,söylediğim sözler, karşımdakinin bana karşı tutumu hep aklımda oluyordu. Ben de o zamanlar bu durumu bastırmaya çalıştım . Fakat olmadı. Onun yerine bu düşünceler aklıma geldiğinde hayal kurmaya başladım. Bu denediğim yeni şey iyi gelmeye başladı. Ama daha sonra bu hayal kurma durumu arttı ve daha kötü içerikli hayaller olmaya başladı ve bu hayal kurma durumu gunde bazen aralıklı 3-4 saat hatta daha fazla saat devam etmeye başladı. Ve bir bağımlılığa dönüştü. O gün 1 saatten az hayal kurmazsam kendimi kötü huzursuz hissediyordum. Bu şekilde 2-3 senem geçti. Ve sonra farkettim ki o olayları çok bastirmam sonucu o yıllardaki yaşadığım çoğu şeyi unutmama ya da hafızam bu olayları çok geriye itip önüne bir duvar çekmeye başlamış. Ve şuanda bir ay önceki hatta bi hafta önceki olayları hatırlamaya çalıştığımda hep buğulu, boşluk. Sanki 17 senede bir kaç gün yaşamışım gibi. Diğer günler tamamen bir bilinmezlik. Daha önceler eğitim hayatımı, sosyal hayatımı bu durum çok etkiliyordu. Şuan lise sonda olduğum için o sorumluluk duygusuyla eğitim hayatıma daha ağırlık verebiliyorum fakat hala etkiliyor. Sosyal hayatıma gelirsek şuanda berbat durumda. Birçok arkadaş grubum oldu. İnsanlarla az çok anlaşabiliyordum. Fakat bu sene her şey tepetaklak oldu. Bir kişiyle konuşurken aklım tamamen boşalıyor. Bu durum günlük hayat ilgili herhangi basit bir konu da olsa gerçekleşiyor. Beynim tamamen kendine reset atıyormuş gibi geliyor. Ve yeni bilgiler öğrenmeye çalışırken eskiden bu kadar sorun olmuyodu ama şimdi kendimi cok zorlamam gerekiyor. Bazen bir kaç cümlelik bi durum bile aklıma girmiyo. Kafamda oluşmuş boşluğun içinde kayboluyorum
Sizden bu sorunun psikolojik olarak bi hastalık olup olmadığını, bu konuda benim neler yapabileceğimi ve beni bilgilendirebilecek kitap, film varsa söylemenizi rica ediyorum.
Bu sorun özellikle sosyal hayatımda ve sonrasında eğitim hayatımda beni bu kadar etkilemesi artık beni çok yoruyor.
Sonuna kadar okuduğunuz ve şimdiden yapacağınız her türlü yorum için çok teşekkür ederim…

Merhaba, anlattıklarınızı bütün olarak değerlendirdiğimizde geldiğiniz noktada günlük hayatınızın bu süreçlerden etkilenmeye başladığını soylemek mümkün. Patolojik bir yapılanmanız söz konusu olabilir. Bu sizin tek başınıza ustesinden gelebileceğiniz bir durum değil. Konuyla ilgili önce bir psikiyatriste ardından psikologa başvurabilirsiniz. Destekle ilk önce yaşamış olduğunuz resetlenme ve bosluk duygularını ortadan kaldırıp devamında oluşturmuş olduğunuz düşünce kalıplarını değiştirerek sosyal hayatınıza yön vermeye başlayabilirsiniz.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 4 sene 1 Cevap 175 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com