Kayıt Ol

Giriş

Şifremi Kaybettim

Şifrenizi mi kaybettiniz? E-posta adresinizi aşağıya girin. Yeni şifre oluştura bilmeniz için size bağlantı göndereceğiz.

Giriş

Kayıt Ol

takıntı

Soru
36 görüntülenme
0

 

Merhaba

Ben de empati takıntısı var olmadık şeylerde olmadık yerlerde empati kurmaktan dolayı haksızlığa uğruyorum kullanılıyorum.Bu sebepten dolayı kızamıyorum ve hayır diyemiyorum.Sizce empati ne zaman gereklidir ve ne zaman gerekli değildir empatinin yeri ve dozu ne olmalıdır?

Empati ile hoşgörülü olmayı ya da alttan almayı birbirinden ayırmak lazım. Haksızlıklara uğruyor olmanız bir çok konuda fazla anlayışlı davrandığınızı düşündürdü. Siz karşınızdaki mutlu olsun ya da ben bir sorun yaratmayayım şeklinde bir yaklaşım gösteriyor olabilirsiniz. Sanki sorununuz daha çok ‘Hayır’ diyememek gibi gözüküyor.

Sosyal yaşamda anlayışlı, hoşgörülü ve nazik olmak iyi ve istenilen bir şeydir. Bu durum kendinizle ilgili empatik yönünüzün güçlü olduğunu düşündürebilir. Ancak empati karşınızdaki kişinin duygularını, o anda neler hissedebileceğini anlayabilmektir. Anlamış olduğumuz bu his ve duygular için bir şey yapmak, onu rahatlatmaya çalışmak değildir.

Empati her zaman gerekli bir yaklaşımdır. Bu bizi duyarlı ve anlayışlı kılar. Olgun bir insan olmak ve sorunlara iyi çözümler bulmamızı kolaylaştırır. Ancak sürekli birlerinin kurtarıcısı olmak ya da onlar için bir şeyler yapmaya kalkışmak gerekli değildir. Kişisel sınırlarınızı koruyabilmeli, verebileceğinizden daha fazlasını vermemelisiniz.

Cevaplandı 0
RasyonelPsikoloji 3 sene 1 Cevap 305 görüntüleme 0

www.RasyonelPsikoloji.com Psikoterapi, psikolojik danışmanlık ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kurum.

www.MuratArtiran.com Dr. Murat Artıran hocamızın kişisel sitesi.

www.rasyonelpozitifdernek.org Psikolojiniz için pozitif yazılar bulabileceğiniz bir dernek sitesi.

www.PsikolojikSaglik.com yayında Psikolojik sağlığınızla ilgili yazıları bu sitede bulabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Sitemize reklam verebilirsiniz

Sitemize destek olmak amaçlı sembolik ücretle reklam verebilirsiniz. Sitemizde sadece kitap, yayınevi, hastane, banka, sigorta şirketlerinin, psikoloji kongresi reklamları kabul edilmektedir. Reklam ücreti: Aylık 500 TL'dir

  • Adres :Millet Cd. No: 16/15 Kartal İstanbul
  • Destek :Telefon: 0 (212) 327 02 34 / 0 546 657 34 20
  • E-Posta : info@rasyonelpsikoloji.com